See moitinta on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "moittia",
"3": "-nta",
"id2": "nominal"
},
"expansion": "moittia + -nta",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "moittia + -nta",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nt-nn gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9*J/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "moitinta",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinta",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "moitintaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moitinnoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moitinnatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nt-nn gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9*J/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moitintani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "moitintaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moitinnoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moitinnattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moitintasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "moitintaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moitinnoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moitinnattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moitintamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "moitintaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moitinnoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moitinnattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moitintanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "moitintaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moitinnoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moitinnattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moitintansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "moitintaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moitinnaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moitinnoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moitinnoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moitinnattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "moitinta",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "moitinta",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "moiti",
"2": "nt",
"3": "nn",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kala-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -nta (nominal)",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"criticizing, rebuking, reproaching, scolding"
],
"id": "en-moitinta-fi-noun-vym7~m4b",
"links": [
[
"criticizing",
"criticizing"
],
[
"rebuking",
"rebuking"
],
[
"reproaching",
"reproaching"
],
[
"scolding",
"scolding"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmoi̯tintɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈmo̞i̯t̪in̪t̪ɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-oitintɑ"
}
],
"word": "moitinta"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "moittia",
"3": "-nta",
"id2": "nominal"
},
"expansion": "moittia + -nta",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "moittia + -nta",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nt-nn gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9*J/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "moitinta",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinta",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "moitintaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moitinnoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moitinnatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nt-nn gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9*J/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moitintani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "moitintaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moitinnoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moitinnattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moitintasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "moitintaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moitinnoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moitinnattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moitintamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "moitintaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moitinnoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moitinnattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moitintanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "moitintaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moitinnoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moitinnattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moitintansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "moitintaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moitinnaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moitinnoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moitinnoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moitinnattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitinnoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitinnoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitintoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitintoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "moitinta",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "moitinta",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "moiti",
"2": "nt",
"3": "nn",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kala-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms suffixed with -nta (nominal)",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/oitintɑ",
"Rhymes:Finnish/oitintɑ/3 syllables"
],
"glosses": [
"criticizing, rebuking, reproaching, scolding"
],
"links": [
[
"criticizing",
"criticizing"
],
[
"rebuking",
"rebuking"
],
[
"reproaching",
"reproaching"
],
[
"scolding",
"scolding"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmoi̯tintɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈmo̞i̯t̪in̪t̪ɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-oitintɑ"
}
],
"word": "moitinta"
}
Download raw JSONL data for moitinta meaning in All languages combined (20.4kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.